قوانین ، مقررات و اصطلاحات سایت اوکـی ارز

قرارداد

قرارداد حاضر براساس ماده ۱۰ قانون مدنی ، و با تابعیت از کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به صورت عام و قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲ و آیین نامه های مربوطه و قانون جرایم رایانه ای به صورت خاص، از تاریخ ثبت نام یا ورود کاربر (مالک مشخصات ثبت شده در سامانه اوکی ارز) در سایت و یا نسخه موبایل  www.okarz.com  به رسمیت قانونی خواهد رسید. لازم به ذکر است قوانین و مقررات مندرج در این بخش برای تمامی کاربران و بازدیدکنندگان سایت لازم الاجرا بوده و هر گونه استفاده از سایت و برنامه های موبایلی okarz  به منزله قبول آن میباشد. قرارداد حاضر متضمن کلیه توافقات طرفین بوده و توافقات و اظهارات پیشین، اعم از شفاهی و کتبی، در ارتباط با موضوع این قرارداد از تاریخ انعقاد، فاقد هرگونه اثر خواهد بود.

 

اصطلاحات

اصطلاحاتی که در این قوانین و قرارداد به کار رفته است دارای معانی مشروح زیر است :

وب سایت یا پلتفرم یا سامانه :  همان وب سایت و اپلیکیشن موبایل okarz  است که در ایران مدیریت شده و فعالیت می کند و تابع کلیه قوانین جمهوری اسلامی ایران به صورت عام و قانون جرایم رایانه ای و تجارت الکترونیک و قانون حمایت حقوق مصرف کننده به صورت خاص می باشد.

 

فروشگاه اینترنتی اوکی ارز:  وب سایت با آدرس اینترنتی www.okarz.com و نسخه موبایل آن می باشد که یک زیر ساخت آنلاین است و  در  زمینه آموزش ، تحقیق ، ارائه اطلاعات و خدمات مفید در حوزه ارز دیجیتال فعالیت دارد. کلیه حقوق مادی و معنوی آن متعلق به وب سایت اوکی ارز می باشد. در واقع هدف اصلی فراهم آوردن مکانی امن و مطمئن جهت مبادله ارزهای دیجیتال با قیمتی منصفانه بین کاربران (نه عاملیت فروش آن) است.

 

اپلیکیشن اندروید اوکی ارز : نرم افزار متعلق به وب سایت اوکی ارز که به منظور استفاده از خدمات پرداخت نوین، حق استفادۀ موقت از آن برابر شرایط قراردادی و سند حاضر به کاربران اعطا می‌گردد.

 

 

کاربر یا کاربران:  شخصی حقیقی یا حقوقی است که از طریق اینترنت به پلتفرم یا درخواست حضوری در محل کار یا از طریق سامانه های مخابراتی (ارسال پیامک و پیام رسان ها و غیره) به سامانه اوکی ارز متصل و از خدمات آن بهرمند می شود.

 

حساب کاربری حسابی است که کاربران (خریدار ، فروشنده و یا هر فردی که از خدمات اوکی ارز استفاده می کند) برای استفاده از خدمات اوکی ارز ایجاد کرده‌ است و متصل به وب سایت یا اپلیکیشن اوکی ارز است.


  والت یا ولت : منظور کیف پول ارز دیجیتال است.

آدرس والت یا ولت : منظور رشته ای از حروف یا اعداد لاتین است که توسط والت کاربر جهت دریافت یا ارسال ارز دیجیتال در اختیار او قرار می گیرد که این آدرس برای هر ارز دیجیتال ممکن است متفاوت باشد.
 

خریدار یا فروشنده کاربر یا متقاضی خدمات اوکی ارز ، شخصی است که از طریق سامانه اوکی ارز ، ثبت سفارش یا سایر روش های موجود ، از خدمات اوکی ارز استفاده می کند.


 شناسه کاربری که همان نام کاربری می باشد شناسه ای با حروف لاتین یا فارسی که کاربر هنگام ثبت نام انتخاب کرده و به همراه کلمه عبوری که آن را نیز خود کاربر هنگام ثبت نام انتخاب می کند جهت ورود به سایت یا برنامه موبایلی اوکی ارز استفاده می شود.

شماره همراه کاربر شماره همراهی که کاربر جهت ثبت نام در اوکی ارز ثبت کرده و از طریق ورود کد یک بار مصرف ارسالی از طرف اوکی ارز، تائید و احراز هویت می شود.

اطلاعات محرمانه اطلاعاتی که توسط کاربران در اختیار سامانه قرار داده می‌شود اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد می‌شود و یا اطلاعاتی که به صورت خودکار و در نتیجۀ بهره برداری از خدمات اوکی ارز در اختیار سامانه قرار گرفته است. مانند (هویت و شماره های تماس کاربران).


قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران قانون اساسی، قوانین عادی، آئین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها به صورت عام و قانون جرایم رایانه ای و تجارت الکترونیک و قانون حقوق مصرف کننده به صورت خاص و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر انجام موضوع قرارداد است.
اکانت اجاره ای حساب کاربری ای را می گویند که فرد متقاضی پس از ایجاد و تایید آن در پلتفرم اوکی ارز، آن را در اختیار شخص دیگری قرار داده و یا از آن به نفع شخص دیگری بهره برداری می کند.

 

ماده‌ ۱) احراز هویت کاربران:

براساس تکلیفی که قوانین مطروحه جمهوری اسلامی علی الخصوص قوانین جرایم رایانه ای و تجارت الکترونیک بر عهده فروشندگان فضای مجازی قرار داده است، پلتفرم اوکـی ارز خود را ملزم به احراز هویت متقاضیان قبل از انجام هرگونه خرید و فروش می داند. سامانه معاملاتی اوکـی ارز بدون تایید هویت افراد هیچ گونه خدماتی به اشخاص و نهادها و شرکت ها ارائه نخواهد داد.

۱-۱  ارسال مدارک و اطلاعات درخواستی به منزله تایید احراز هویت نبوده و اوکـی ارز این حق را برای خود محفوظ می دارد پس از بررسی اطلاعات و مدارک ارسالی بدون هیچ گونه توضیحی از تائید آن خود داری کرده و احراز هویت کاربر را تائید نکند.

تبصره در صورت عدم تائید احراز هویت از سوی اوکـی ارز تمامی مدارک ارسالی حذف شده و نگهداری نخواهد شد مگر در صورتی که مدارک ارسالی توسط فرستنده دستکاری شده و به قصد کلاهبرداری‌ یا فریب نیروی پشتیبانی اوکـی ارز ارسال شده باشد که این در این صورت شرکت این حق را برای خود محفوظ میداند تا پیگیری موضوع از طریق مراجع قانونی مدارک را نزد خود نگهداری کند.

۱-۲  تمامی تصاویر ارسالی توسط کاربر در این مرحله، بلافاصله پس از بررسی از روی سرور های اوکـی ارز حذف شده و یک نسخه از آن تنها به صورت آفلاین و در مکانی امن نگهداری خواهد شد.

۱-۳  مراحل احراز هویت بدین شرح است:

الفارسال تصویر کارت ملی و متن تعهد نامه توسط کاربر (خریدار یا فروشنده) به صورت سلفی.

ب – ارسال تصویر کارت ملی، متن تعهد نامه و کارت بانکی ای که کاربر قصد پرداخت از آن را دارد به صورت واضح و با کیفیت مناسب.

تبصرهجهت حفظ نکات امنیتی، کاربر هنگام ارسال تصویر سلفی کارت بانکی خود باید تاریخ و CCV2 کارت بانکی خود را در تصویر ارسالی مخدوش نماید و فقط هویت صاحب کارت و شماره کارت خوانا باشد.

پ – ارایه شماره تماس ثابت و همراه کاربرکه باید طی ارسال کد مخابراتی مراتب صحت آن تایید گردد.

تبصره ۱ جهت تائید شماره ثابت ممکن است لازم باشد تیم پشتیبانی اوکـی ارز با شماره ثابتی که کاربر ثبت کرده است تماس بگیرد. در مواردی ممکن است قبل از تائید شماره همراه، از کاربر خواسته شود از طریق پیام رسان واتس اپ با یکی از اعضای پشتیبانی تماس تصویری برقرار کند.

تبصره ۲ جهت تائید شماره ثابت کاربر موظف است شخصا از طریق شماره ای که ثبت کرده است پاسخگو باشد.

ت – عدم استفاده از آی پی غیر مجاز توسط کاربر.(در صورت درخواست خدمات به صورت آنلاین).

ث – وارد کردن ایمیل در صفحه ثبت نام (یا تکمیل فرم فروش محصولات در درخواست های حضوری): ایمیل باید به اسم و هویت خود شخص کاربر باشد و از طریق کلیک روی لینک فعالسازی ای که از طرف اوکـی ارز به آن ارسال می گردد تایید شود.

۱-۴  مراحل احراز هویت ممکن است با توجه به تغییر قوانین یا شرایط، تغییر کرده و یا مورد جدیدی به آن اضافه گردد.

۱-۵  استفاده از مدارک و اطلاعات هر فرد دیگری به جز فرد متقاضی ثبت نام (ولو با رضایت ایشان) بر خلاف قوانین بوده و مسئولیت کامل آن بر عهده فرد خاطی می باشد. در صورت نیاز اطلاعات فرد خاطی در اختیار مراجع قانونی ذیصلاح قرار خواهد گرفت.

۱-۶  ممکن است بنا به مورد و حسب صلاحدید و تشخیص اوکـی ارز، جهت تایید حساب کاربری از کاربران درخواست اطلاعات تکمیلی، ارائه مدارک و یا اصلاح اطلاعات موجود گردد. در این صورت کاربر مورد درخواست، متعهد به ارائه اطلاعات و یا اصلاح اطلاعات درخواستی در مدت اعلام شده از سوی اوکـی ارز خواهد بود در غیر این صورت وب سایت اوکـی ارز می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائه خدمات به کاربر مذکور خودداری کند.

 

ماده‌ ۲) حساب کاربری اوکـی ارز:

برای استفاده از خدمات پلتفرم لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی یک حساب کاربری در وب سایت یا برنامه موبایلی اوکـی ارز ایجاد نماید . تنها اشخاصی که ۱۸ سال تمام و بالاتر داشته و واجد اهلیت قانونی هستند می‌توانند اقدام به ساختن حساب کاربری در پلتفرم کنند. برای استفاده از خدمات اوکـی ارز کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در وب سایت یا در فرم ثبت نام حضوری ثبت کند. کاربر می پذیرد که تمامی اطلاعات خواسته شده از جمله اطلاعات تماس و آدرس ایمیل را به صورت صحیح وارد کرده و از اطلاعات شخص دیگری استفاده نکند.

۲-۱  هیچ کاربری حق واگذاری شناسه کاربری خود به فرد یا شرکت (حقیقی یا حقوقی) دیگر را ندارد. بدیهی است در صورت تخلف، مسئولیت و عواقب آن بر عهده کاربری است که در پلتفرم اوکـی ارز ثبت نام کرده و اطلاعات هویتی او تائید شده است.

تبصره در صورتی‌ که کاربر حساب خود را به فرد دیگری اجاره دهد و‌ یا به هر نحوی اطلاعات ورود به حساب کاربری خود را در اختیار دیگری قرار دهد مسئولیت تمامی اقدامات انجام شده از جمله واریز وجوه‌ کثیف (مثلا پول بدست آمده از طریق فیشینگ یا کلاهبرداری) بر عهده دارنده اصلی حساب کاربری بوده و علاوه بر اینکه حساب کاربری فرد خاطی مسدود می گردد ایشان (کاربر افتتاح کننده اکانت کاربری اوکـی ارز) موظف است تمامی ضرر و زیان و خسارات وارده به شرکت را در اسرع وقت جبران کند.

۲-۲ هر شخص حقیقی یا حقوقی تنها مجاز است یک حساب‌ کاربری باز کند و در صورت ثبت نام بیش از یک حساب کاربری، اوکـی ارز مجاز است دسترسی فرد خاطی را قطع کرده و حساب (های) کاربری ایشان را مسدود نماید.

۲-۳  مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری در پلتفرم اوکـی ارز از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهده کاربران است. در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر مذکور موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع اوکـی ارز برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌ رسانی به اوکـی ارز به‌ صورت رسمی انجام نشده و اوکـی ارز اقدامات لازم جهت انسداد موقت اکانت را انجام نداده است، مسئولیت همه فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود به عهده وی خواهد بود.

 

ماده ۳) قوانین کلی معاملات در اوکـی ارز:

در حال حاضر خرید و فروش‌ ارز دیجیتال در اوکـی ارز‌  به روش P2P(همتا به همتا) انجام می گردد.

 قوانینی که در ماده‌ ۳ آمده است در مورد این روش صدق‌ می کند.

۳-۱  قبل از انجام هر گونه معامله در اوکـی ارز ، کاربر (خریدار و فروشنده) متعهد می شود قوانین اوکـی ارز را خوانده و قبول دارد و قبول می کند در صورت بروز هر گونه اختلاف بین خریدار و فروشنده، فردی که از تیم اوکـی ارز بعنوان داور تعیین می شود تا موضوع را بررسی و داوری کند، حکم داوری اوکـی ارز نهایی، لازم الاجرا و غیر قابل برگشت است، پس از اعلام نتیجه بررسی به طرفین معامله، تیم پشتیبانی اوکـی ارز مجاز است با توجه به نتیجه آن و در صورت لزوم مستقیما معامله را تائید یا لغو کند و مبلغ معامله را در موجودی حساب کاربری خریدار و یا فروشنده اعمال کند، لازم به ذکر است هر دو طرف معامله حق هر گونه شکایت یا اعتراض نسبت به رای‌ نهایی داور را از خود سلب می نمایند.

تبصره ۱ مبنای داوری اوکـی ارز تنها اطلاعاتی است که از طریق پلتفرم اوکـی ارز همچون قسمت توضیحات درخواست، چت بین کاربران، تیکت های پشتیبانی و موارد مشابه آن مبادله شده باشد و هر گونه توافق طرفین که خارج از پلتفرم صورت گرفته باشد مورد قبول نیست مگر با درخواست و هماهنگی پشتیبانی اوکـی ارز ارسال شده باشد.

۳-۲  مسئولیت بررسی صحت آدرس والتی که خریدار هنگام ثبت درخواست خرید ارائه میدهد بر عهده خود او میباشد و علاوه بر آن خریدار موظف است اگر انتقال به والتی که ارائه میدهد نیازمند اطلاعات اضافه همچون تگ، ممو و نام کیف پول یا موارد مشابه است آن را در قسمت کادر ممو یا تگ یا در کادر توضیحات هنگام ارسال درخواست ثبت کند. بدیهی است در صورتی که به دلیل عدم ارائه اطلاعات صحیح یا ارائه اطلاعات ناکافی توسط خریدار انتقال با مشکل مواجه شود مسئولیت آن با خریدار است.

تبصرهآدرس صحیح و نیز توضیحات احتمالی همچون ممو و تگ یا توضیحات در مرحله قبل از واریز پرداخت امن توسط خریدار ارسال می گردد بنا بر این درخواست هر گونه تغییر در این اطلاعات پس از ایجاد پرداخت امن (حتی اگر فروشنده هنوز انتقال را انجام نداده باشد) منوط به امکان انجام آن توسط فروشنده بوده و در صورتی که فروشنده به هر دلیلی همچون عدم مشاهده به موقع درخواست خریدار، امکان اصلاح آن را نداشته باشد تمام مسئولیت آن بر عهده خریدار است.

۳-۳  اگر فروشنده هنگام انتقال ارز دیجیتال به هر دلیلی اطلاعات ارائه شده در درخواست خرید توسط خریدار را به صورت اشتباه یا ناکامل وارد کند، مسئولیت آن بر عهده فروشنده است.

۳-۴ قیمتی که بعنوان قیمت پیشنهادی فروش به فروشندگان نمایش داده میشود و نیز لیست قیمت جهانی و داخلی ارزها که در سامانه (اپلیکیشن و وب سایت) نمایش داده میشود از منابع مختلف استخراج شده است و بررسی صحت و اعتبار آن بر عهده خود کاربر است و هیچ گونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان ناشی از تفاوت قیمت های نمایش داده شده بر عهده اوکـی ارز نیست. همچنین خریدار و فروشنده موظفند قبل از انجام معامله تمام جوانب آن از جمله قیمت پیشنهادی را بررسی کرده و تنها پس از کسب اطمینان کامل اقدام به خرید یا فروش کنند.

۳-۵  پس از پرداخت مبلغ ریالی و انتقال نهایی ارز دیجیتال (تائید نهایی انتقال روی شبکه بلاکچین) توسط فروشنده به آدرس‌ کیف پولی که خریدار ثبت کرده است معامله نهایی شده و امکان لغو آن وجود نخواهد داشت.

۳-۶  پرداخت هزینه انتقال ارز دیجیتال روی شبکه بلاک چین (Transaction Fee) بر عهده فروشنده است و خریدار باید دقیقا به همان اندازه ای که درخواست داده است در والت خود دریافت کند مگر در مواردی که خریدار از والت خاصی استفاده کند که تعرفه ای اضافه بر آنچه معمول است برای دریافت ارز دیجیتال داشته باشد.

۳-۷  فروشنده موظف است هزینه انتقال شبکه را به مقدار کافی تعیین کند طوری که تراکنش حداکثر‌ طی ۱‌ ساعت روی شبکه تائید نهایی (Confirm) شود. در صورتی که به دلیل تعیین نامناسب هزینه انتقال، انتقال ارز دیجیتال بیشتر از ۳ ساعت به طول بیانجامد خریدار می تواند پس از ارسال کتبی "تعهد نامه استرداد ارز دیجیتال در صورت تائید نهایی انتقال" برای پشتیبانی اوکـی ارز درخواست را‌ لغو کند.

تبصرهدر صورتی که فروشنده هزینه انتقال شبکه را مناسب انتخاب کرده باشد اما تائید نهایی انتقال به دلیل اختلال در شبکه بلاک چین (مثلا حجم غیر معمول و بالای درخواست روی‌ شبکه) با تاخیر انجام شود فروشنده و خریدار متعهد می شوند بدون هیچگونه اعتراضی تا زمان تائید نهایی انتقال صبر کنند و حق لغو درخواست را نخواهند داشت. لازم به ذکر است منظور از انتخاب مناسب هزینه انتقال شبکه، میانگین هزینه انتقال درخواست های موفق مشابه روی شبکه در ۲۴ ساعت قبل از انتقال است.

 

ماده ۴) فروش  P2P یا همتا به همتا 

علاوه بر قوانین کلی اوکـی ارز و قوانینی که در ماده ۳ آمده است، معاملاتی که به روش P2P روی سایت اوکی ارز انجام میشوند از قوانین و مقرراتی که در ماده ۴ آمده است نیز پیروی می کنند. قوانینی که در ماده ۴ آمده است تنها در‌مورد معاملات به روش P2P صدق می کند.

۴-۱ در صورتی که فروشنده سهوا یا عمدا مقدار ارز دیجیتال بیشتری از آنچه در درخواست معامله آمده است برای خریدار ارسال کند و یا ارز را به آدرس والت کاربر دیگری ارسال کند، مسئولیت آن کاملا بر عهده فروشنده است و هرچند تیم پشتیبانی اوکـی ارز تمام تلاش خود جهت استرداد مقدار ارزی که‌ به اشتباه ارسال شده است را انجام خواهد داد اما در صورت عدم پاسخگویی و همکاری خریدار، هیچ گونه مسئولیتی متوجه اوکـی ارز نخواهد بود.

۴-۲  از آنجا که در معاملات P2P بلافاصله پس از تائید انتقال ارز توسط خریدار، مبلغ پرداختی به حساب کاربری فروشنده واریز شده و فروشنده می تواند درخواست تسویه حساب ثبت کند، بلافاصله پس از تائید انتقال ارز توسط خریدار، معامله تکمیل شده تلقی خواهد شد و اوکـی ارز هیچگونه مسئولیتی در قبال عدم ارسال ارز دیجیتال و یا ارسال اشتباه آن توسط فروشنده نخواهد داشت و تمامی عواقب و مسئولیت آن بر عهده خریدار است.

تبصره اگر فروشنده مقدار ارز دیجیتال را کمتر از آنچه در درخواست ثبت شده ، انتقال داده باشد و یا به هر دلیل دیگری انتقال ارز با مشکل مواجه شده باشد، خریدار موظف است قبل از تائید انتقال ارز با ارسال تیکت، پشتیبانی اوکـی ارز را مطلع کرده و تا بررسی موضوع توسط پشتیبانی اوکـی ارز انتقال را تائید نکند.

۴-۳ خریدار متعهد میشود حداکثر 30 دقیقه پس از تائید نهایی انتقال ارز دیجیتال روی شبکه بلاک چین (Confirm) و در صورتی که مقدار و سایر موارد انتقال به درستی توسط فروشنده انجام شده باشد، انتقال ارز دیجیتال را روی پلتفرم اوکـی ارز تائید کند.

تبصره در صورتی که خریدار طبق بند ۳ ماده ۴ انتقال ارز را در زمان مقرر تائید نکند تیم پشتیبانی اوکـی ارز مجاز خواهد بود پس از بررسی صحت انتقال روی شبکه بلاک چین، به صورت مستقیم نسبت به تائید انتقال ارز در پلتفرم اوکـی ارز اقدام کرده و پرداخت امن خریدار‌ را به نفع فروشنده آزاد کند در این حالت و پس از تائید انتقال توسط پشتیبانی، خریدار حق هر گونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می نماید.

۴-۴  در صورتی که فروشنده ارز دیجیتال را پس از پایان مهلت قانونی ای که در صفحه مدیریت معامله مشخص شده است انتقال ندهد خریدار مجاز است معامله را لغو کند.

تبصره در صورتی که فروشنده طبق بند ۴ ماده ۴ قوانین اوکـی ارز انتقال ارز دیجیتال را پس از پایان مهلت قانونی انجام دهد و قبل از اعلام انتقال ارز توسط ایشان، خریدار درخواست خرید را لغو کند، هر چند تیم پشتیبانی اوکـی ارز سعی خواهد کرد از طریق برقراری ارتباط با خریدار، ایشان را متقاعد کند ارز را استرداد کرده و یا وجه ریالی آن را به فروشنده پرداخت کند اما در صورت عدم همکاری از طرف خریدار، اوکـی ارز هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت و تمامی عواقب و مسئولیت آن متوجه فروشنده خواهد بود.

۴-۵  در صورتی که خریدار پرداخت امن را در مهلت قانونی ای که در صفحه مدیریت معاملات مشخص شده است ایجاد نکند فروشنده می تواند معامله را لغو کند.

تبصره:  در صورتی که پس از تائید درخواست خرید توسط فروشنده، خریدار‌ پرداخت امن را در مهلت قانونی ایجاد نکند، در‌نوبت اول به ایشان اخطار داده خواهد شد و در‌ صورت تکرار حساب‌ کاربری ایشان در اوکـی ارز‌ مسدود خواهد شد.

۴-۶  از آنجا که در‌ معاملات P2P پلتفرم اوکـی ارز تنها نقش واسط بین خریدار و فروشنده را ایفا می کند، خریدار قبول می کند که تنها پرداخت وجه و یا ایجاد پرداخت امن هیچ گونه مسئولیتی در قبال‌ تکمیل‌ معامله و انتقال ارز دیجیتال برای اوکـی ارز‌ ایجاد نمی کند، بنابر این در صورت ایجاد پرداخت امن توسط خریدار و عدم انتقال ارز توسط فروشنده در‌ مهلت مشخص شده، تنها مسئولیتی که اوکـی ارز قبول می کند لغو معامله و استرداد وجه پرداختی به خریدار است.

تبصره ۱ با توجه به ماهیت معاملات P2P هر دو طرف معامله (خریدار و فروشنده) در صورت عدم تکمیل و یا لغو معامله تا قبل از اتمام مرحله انتقال ارز، حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب‌ می کنند.

تبصره ۲ در صورتی که پس از ایجاد پرداخت امن در مهلت قانونی توسط خریدار، فروشنده ارز را انتقال ندهد، در‌نوبت اول به ایشان اخطار داده خواهد شد و در‌ صورت تکرار حساب‌ کاربری ایشان در اوکـی ارز‌ مسدود خواهد شد.

۴-۷  در معاملات P2P قیمت پیشنهادی ای که فروشنده برای‌ ارز دیجیتال ثبت کرده است با توجه به تغییرات لحظه ای قیمت جهانی آن ارز دیجیتال یا تغییرات قیمت دلار تغییر می کند و در لحظه ثبت درخواست خرید توسط خریدار ثابت می شود، بنابر این فروشنده قبل از قبول درخواست خرید و خریدار هنگام ثبت آن موظف هستند قیمت را با‌قیمت های‌ جهانی مقایسه کرده و تنها در صورت موافقت با آن عمل کنند. همان طور که در بند ۴ ماده ۳ آمده است، اوکـی ارز هیچ گونه مسئولیتی در قبال اختلاف قیمت ها ندارد.

 

 

ماده ۵) فروش فوری به اوکـی ارز:

علاوه بر قوانین کلی اوکـی ارز و قوانینی که در ماده ۳ آمده است، معاملاتی که به این روش انجام میشوند از قوانین و مقرراتی که در ماده ۵ آمده است نیز پیروی می کنند.

قوانینی که در ماده ۵ آمده است تنها در مورد معاملات فروش‌ فوری به اوکـی ارز صدق‌ می‌کند.

۵-۱  در فروش فوری به اوکـی ارز قیمت ارز دیجیتال توسط اوکـی ارز مشخص‌ می شود و فروشنده موظف است‌ قبل از ثبت درخواست‌ خود ، قیمت را بررسی کرده و تنها در صورت موافقت با آن درخواست خود را ثبت کند.

۵-۲ در صورتی که فروشنده‌ ارز دیجیتال را‌ به آدرسی غیر از آدرسی که از طرف اوکـی ارز در اختیار ایشان قرار می گیرد انتقال دهد و یا ارز دیجیتالی غیر از ارز دیجیتال‌ مشخص شده برای آن آدرس به آدرس مورد نظر انتقال دهد مسئولیت آن با خود کاربر است.

۵-۳  قیمتی که هنگام ثبت درخواست به فروشنده ( کاربر ) نمایش داده می شود، قیمت لحظه ای‌ اوکـی ارز برای آن ارز دیجیتال است و تا لحظه ای‌ که ارز دیجیتالی که کاربر انتقال می دهد روی شبکه به طور کامل تائید نشده است (Confirm) این قیمت بر حسب تغییرات قیمت جهانی به صورت لحظه ای‌ بروز رسانی میشود، بنابر این قیمت فروش در لحظه تائید نهایی ارز دیجیتال روی شبکه نهایی می شود.

۵-۴ بلافاصله پس از تائید نهایی ارز دیجیتال روی شبکه معامله نهایی تلقی شده و امکان لغو آن توسط کاربر وجود ندارد.

۵-۵ تا زمان تائید درخواست فروش توسط پشتیبانی اوکـی ارز کاربر نمیتواند ارز دیجیتال را انتقال دهد و بنابر شرایط موجود، اوکـی ارز‌ ممکن است بدون اینکه ملزم به توضیح باشد درخواست فروش‌ را تائید نکند.

 

 

ماده ۶) پرداخت ها و تسویه حساب:

۶-۱  در معاملات P2P کمیسیون اوکـی ارز در هر معامله نیم درصد از هر یک از طرفین معامله است. کمیسیون خریدار بلافاصله پس از ایجاد پرداخت امن و کمیسیون فروشنده پس از تائید انتقال ارز کسر خواهد شد. در صورتی که معامله لغو شود، کمیسیون دریافتی از هر دو طرف استرداد خواهد شد و اوکـی ارز پس از استرداد وجه پرداختی هیچ گونه مسئولیت دیگری در قبال معامله نخواهد داشت.

تبصرهکمیسون اوکـی ارز ممکن است در طول زمان تغییر کند که در این صورت پس از بروزرسانی مبلغ کمیسیون در قوانین سایت، برای تمام معاملات مبلغ جدید اعمال خواهد شد. از لحظه بروزرسانی مبلغ کمیسیون در پورتال، انجام هر گونه فعالیت در سایت به منزله پذیرش‌ آن از جانب کاربر خواهد بود.

۶-۲  تمامی تراکنش های مالی در سامانه اوکـی ارز باید تنها از طریق حساب بانکی خود کاربر که قبلا در سامانه تایید شده است انجام گردد. در صورت استفاده از حساب بانکی شخصی دیگر و یا حساب بانکی تائید نشده اکانت کاربر مسدود شده و تمام عواقب آن بر عهده ایشان خواهد بود.

۶-۳  تمامی مسئولیت مبالغی که از جانب کاربر چه از طریق آنلاین و یا چه از طریق هر روش دیگری به حساب های معرفی شده از طرف اوکـی ارز واریز می گردد با خود کاربر (صاحب حساب‌ کاربری) است و در صورتی که به هر دلیلی از‌ جمله اشکال در‌ منبع پولی که کاربر واریز می کند مشکلی برای اوکـی ارز ایجاد شود اوکـی ارز مجاز است حساب کاربری وی را مسدود کرده و موجودی آن را تا زمان رفع کامل مشکل ایجاد شده و در راستای جبران ضرر و زیان احتمالی به اوکـی ارز مسدود کند، علاوه بر این کاربر موظف است هر گونه ضرر و زیان مادی و یا معنوی ای که به شرکت وارد میگردد را جبران کند.

۶-۴  هزینه انتقال وجه (کمیسیون انتقال بانک و یا درگاه پرداخت آنلاینی که اوکـی ارز استفاده می کند) به اوکـی ارز با کاربر است.

۶-۵  تسویه حساب های اوکـی ارز در روزهای غیر تعطیل چند نوبت در روز و از طریق پایا واریز میگردد. اوکـی ارز همواره سعی می کند حتی در روزهای تعطیل حداقل یک بار تسویه حساب ها را واریز کند اما در مورد صدور تسویه حساب در روزهای تعطیل هیچ ضمانتی وجود ندارد.

تبصره ۱ در حال حاضر تسویه حساب ها به مقصد حساب های بانک آینده از طریق واریز مستقیم به حساب انجام میشود، به همین دلیل کاربرانی که حساب بانک آینده ثبت کرده اند تسویه حساب خود را بلافاصله پس‌ از صدور حواله از طرف اوکـی ارز دریافت می کنند اما‌ کاربرانی که حساب بانکی آنها از سایر بانک ها باشد پس از صدور حواله پایا از طرف اوکـی ارز، باید منتظر انجام انتقال از طرف بانک مرکزی بمانند، در حال حاضر حواله های پایا در سه نوبت صبح، ظهر و بعد از ظهر و تنها در روزهای غیر تعطیل توسط بانک مرکزی انجام میگردند، کاربر موظف است همواره سیکل دقیق واریز حواله های پایا را از بانک مرکزی استعلام بگیرد.

تبصره ۲ در صورتی که انجام تسویه حساب به دلیل مشکلات سیستم بانکی به تعویق بیفتد، هیچ گونه مسئولیتی متوجه اوکـی ارز نخواهد بود.

تبصره ۳ در صورتی که واریز وجه به دلیل مشکلات احتمالی بانک و یا حساب بانکی ای که کاربر ثبت کرده است (مثلا مسدودیت حساب بانکی کاربر و یا ارائه اطلاعات اشتباه توسط کاربر) با مشکل مواجه شود مسئولیت آن با خود کاربر بوده و هیچ مسئولیتی متوجه اوکـی ارز نخواهد بود.

۶-۶  کاربر موظف است قبل از ثبت درخواست تسویه حساب، شماره شبای حساب بانکی ای که قبلا تائید شده است را ثبت کند و تا زمانی که شماره شبای حساب پیش فرض کاربر ثبت نشده باشد امکان ثبت تسویه حساب وجود نخواهد داشت.

۶-۷   در صورتی که کاربر بیش از یک حساب بانکی تائید شده داشته باشد، تسویه حساب تنها به حساب بانکی ای که کاربر بعنوان حساب پیش فرض ثبت کرده است واریز خواهد شد.

۶-۸حداقل میزان مبلغ قابل برداشت 500.000 ریال بوده و برای مبالغ کمتر از آن امکان ثبت درخواست تسویه حساب وجود ندارد.

 

ماده ۷

کلیه فعالیت های این مجموعه در حوزه ارزهای‌دیجیتال و از محل درآمدهای قانونی مشتریان خود بوده و هیچ گونه ارتباطی با ارز فیزیکی، اسکناس یا حواله ندارد و اساساً خدمات مربوط به صرافی را ارایه نمی نماید. این مجموعه تحت هیچ شرایطی در حوزه فعالیت مرتبط با خدمات پرداخت ها از جمله خرید و فروش و اعلام نرخ ارز فیزیکی (اسکناس یا حواله و غیره) ورود پیدا نکرده و نخواهد کرد.

 

ماده ۸

هر گونه اقدامی از سوی کاربر که منجر به ورود خسارت به شهرت، اعتبار و دارایی‌ های پلتفرم اوکـی ارز شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی خواهد شد و اوکـی ارز این حق را برای خود محفوظ می‌داند که حساب کاربر خاطی را مسدود کند و در صورت نیاز، علیه شخص اقدام قانونی انجام دهد و خسارت و حقوق قانونی خود را مطالبه کند.

 

ماده ۹

با استفاده از خدمات اوکـی ارز کاربران (خریداران و فروشندگان) می‌پذیرند و موظف می‌باشند که از این خدمات برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی ای که طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران مشخص‌ شده است و یا خلاف شرع یا مخالف با عرف جامعه است استفاده نکنند. در صورت مشاهده موارد غیر قانونی همه مسئولیت های ناشی از اعمال غیر قانونی با کاربر خاطی است. اوکـی ارز هیچ گونه مسئولیتی در قبال استفاده نادرست کاربران از ارز های دیجیتال ندارد و در صورتی که آگاه گردد خریدار خدمات خریداری شده را در وب سایت های غیر قانونی علی الخصوص سایت های قمار و شرط بندی و از این دست موارد استفاده می کند، می تواند حساب کاربری فرد خاطی را مسدود و وی را به محاکم صالحه قانونی معرفی نماید.

 

ماده ۱۰

ارسال و تبادل هر گونه اطلاعات تماس، تبلیغ، معرفی هر گونه سایت یا نرم افزار و نیز ارسال پیام انبوه به سایر کاربران از طریق پلتفرم اوکـی ارز و یا از هر طریق دیگری مجاز نمی باشد و‌ اکانت کاربر خاطی مسدود خواهد شد.

 

ماده ۱۱

مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی قانون جرایم رایانه ای (ارتکاب جرم) و قوانین مدنی و تجارت الکترونیک باشد، برعهدۀ شخص متخلف بوده و اوکـی ارز هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع ذیصلاح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی شرکت به عمل آورد.

تبصره چنانچه به موجب این قرارداد از جانب کاربر خسارتی به اوکـی ارز یا مشتری نهایی وارد آید، کاربر ضامن جبران همه خسارت ها می باشد و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران است.

 

ماده ۱۲

انتشار و کپی کردن محتوای خدمات اوکی ارز بدون اجازه کتبی از وب سایت غیر قانونی بوده و کاربری که خلاف حقوق معنوی و مادی وب سایت اقدام نماید مورد تعقیب قضایی و کیفری توسط اوکی ارز قرار خواهد گرفت.

 

ماده ۱۳) مسئولیت و تعهدات اوکـی ارز :

۱۳-۱  اوکی ارز با تمام امکانات خود از جمله مرکز تماس از 9:30  صبح لغایت ۱۲ شب و سیستم پشتیبانی از طریق تیکت و واحد رسیدگی به شکایات، تمامی تلاش خود را جهت جلب رضایت کاربران، رفع اختلالات ایجاد شده در سامانه و رسیدگی به شکایات کاربران در جهت ایجاد صلح و سازش فی ما بین انجام خواهد داد.

تبصره هر چند تیم فنی اوکی ارز تمام تلاش خود را در جهت ارائه خدمات، بدون کمی و کاستی به کار خواهد بست اما برخی یا تمامی خدمات و سرویس هایی که از جانب اوکی ارز ارائه می گردد ممکن است دارای کمی یا کاستی و یا مشکلات فنی باشد که اوکی ارز آن ها را به همان شکلی که است ارائه کرده و هیچ گونه مسئولیتی در قبال مشکلات احتمالی سخت افزاری یا نرم افزاری ندارد‌.

۳-۲  تمامی اطلاعات کاربران به عنوان اطلاعات محرمانه نزد وب سایت محافظت شده و دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث ممنوع بوده مگر برابر تصمیم مقام ذیصلاح قضایی. بنابراین درصورت درخواست وصدور دستور مقتضی از سوی مراجع قضایی، اوکی ارز مکلف به ارائه اطلاعات درخواستی به مراجع مذکور می‌باشد.

 

ماده ۱۴) حل اختلاف:

در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه با قرارداد و یا در تفسیر مفاد آن، از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن، ابتدا طرفین تلاش می کنند تا از طریق مذاکره، صلح و سازش مورد را مرتفع نمایند. در صورت لاینحل باقی ماندن، مورد اختلاف در مراجع ذیصلاح قانونی قابل پیگیری می باشد و رای نهایی صادره ایشان برای طرفین لازم الاجرا خواهد بود.

تبصرهدر زمان بروز اختلاف، در صورت توافق طرفین، دو طرف به انجام تعهدات اوليه خود بر اساس قرارداد تا حل مناقشه ادامه می دهند، در غیر این صورت، تا زمان حل و فصل کامل موضوع اختلاف، تعهدات طرفین متوقف خواهد شد.

 

ماده ۱۵) تفسير قرارداد:

در صورتی که به موجب حکم دادگاه یا قوانین جاری کشور، هر یک از مقررات این قرارداد نامعتبر شناخته شود، اولاً خدشه‌ای به سایر مفاد قرارداد وارد نشده و ثانیاً پیشنهاد اوکی ارز در خصوص اجرای سایر مفاد قرارداد به نحوی که بیشترین تطابق را با اراده اولیه طرفین داشته باشد، پذیرفته خواهد شد. عدم اعمال هر یک از حقوق اوکی ارز (مصرح در این قرارداد) به منزله انصراف از حق اعمال و اجرای آن در آینده نخواهد بود.

 

ماده ۱۶) تغییر قوانین اوکی ارز:

کاربر با ثبت نام در اپلیکیشن یا وب سایت اوکی ارز و همچنین با هر بار استفاده از خدمات این پلتفرم می‌پذیرد که قوانین و مقررات جاری اوکی ارز را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی آن را پذیرفته‌ است. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییر کند، بنابراین استفاده مستمر کاربران از اپلیکیشن و یا وب سایت به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.

تبصرهدر صورتی که پس از انعقاد این قرارداد هر گونه تغییری در قوانین اوکی ارز که در وب سایت آن آمده است صورت بگیرد، شرح آن از طریق‌ اپلیکیشن یا ایمیل یا خبرنامه یا وبلاگ اوکی ارز‌ به کاربران اطلاع رسانی خواهد شد.
هم اکنون معامله خود را شروع کنید0